Śnieżyca, grzane wino i żarówki, czyli za co kocham Warszawę

dnia

 

Warszawa ubrała się na Święta w prawie dwa miliony światełek! Cieszę się jak dziecko. Tak właśnie wyglądały zimowe miasteczka z kartek bożonarodzeniowych, które dostawaliśmy od rodziny zza mórz. Jeszcze niedawno najjaśniejszym miejscem Warszawy była lampka na iglicy PKiN, a kołując nad miastem w kierunku Okęcia widać było jedynie czarną dziurę. Teraz błyszczymy z daleka! Brakuje mi trochę żywej choinki na placu Zamkowym, bo metalowa konstrukcja przed zamkiem wygląda jak wielki krasnal ogrodowy. Mrużę oczy i próbuję sobie wyobrazić, że to jednak choinka.


Wczoraj z domu wyciągnęła mnie śnieżyca – bo czy jest coś piękniejszego od błyszczącej Warszawy pod śniegiem? Sobotni wieczór był cichy, a ulice prawie puste. Wystarczyła odrobina prawdziwej zimy, żeby zobaczyć, jak tu ładnie!

Drugie zjawisko, które od kilku lat wprawia mnie w świąteczny nastrój to jarmark na rynku Starego Miasta. Stragany stoją przez cały adwent. Plastikowej chińszczyzny niestety nie da się uniknąć, ale na szczęście królują regionalne wyroby – również naszych wschodnich sąsiadów z Rosji, Litwy i Ukrainy.

Nie szukam tu niczego szczególnego, no, może poza litewskimi serami z kminkiem, które kupuję co roku. Miło po prostu podreptać od drewnianych zabawek do ceramicznych dzwonków skubiąc oscypki z grilla.

Powietrze pachnie grzanym winem i bigosem, sprzedawcy zagadują mnie po niemiecku (?!), dzieci biegają płosząc gołębie, prawdziwy Weihnachtsmarkt!

Starszy pan żongluje okruchami dla ptaków, mama kupuje parę futrzanych kapci (chociaż mogę się założyć, że identyczne kupiła już rok temu… i dwa… i trzy…), a ja wcinam gorące racuchy od Rosjanki. Celebrujemy…

… a na koniec kilka świątecznych błyskotek!

Reklamy

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. warszawa pisze:

    Ach! Jak cudownie wyglądają iluminacje zimową porą, szczególnie jak jest 40 stopni, a Ty rozpływasz się w biurze 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s