Zarezerwujcie tę datę… czyli po co nam save-the-date?

dnia

… nie, nie wychodzę za mąż! Ale jeśli zamierzacie się pobrać w gorącym ślubnym sezonie, warto pomyśleć o save-the-date.

Zarezerwowaliście miejsce ceremonii i wesela, czyli znacie już datę. Do ślubu zostało sześć do dwunastu miesięcy. Zaproszenia wyślecie do trzech miesięcy przed ślubem i do końca będziecie czekać niecierpliwie na potwierdzenia. Co zrobić, żeby data Waszego ślubu nie kolidowała z innymi planami gości? Zarezerwujcie ten dzień dla siebie!

Jak to działa?

Załóżmy, że pobieracie się w lipcu 2011 roku. Lipiec to typowy urlopowy miesiąc, więc już na początku przyszłego roku wiele osób zacznie planować wakacje. Zbliża się Gwiazdka, idealny czas na wysłanie save-the-date. Najprościej będzie wysłać kartki świąteczne do gości weselnych załączając krótką informację o dacie ślubu. Save-the-date to zwyczaj anglosaski – w USA i Anglii przyjął się jako przedślubny must-have, czyli część ślubnej oprawy. Najprostsza forma to jednostronna karta ze zdjęciem młodych (coraz częściej zdjęcia pochodzą z tzw sesji narzeczeńskich – polscy fotografowie mają już w swojej ofercie specjalne pakiety), datą ślubu i krótkim tekstem (np „zarezerwujcie tę datę” lub „pobieramy się”). Taką informację możecie wydrukować sami lub zamówić w firmie drukującej zaproszenia. Ale co zrobić, żeby Wasi goście nie zawieruszyli tej bezcennej informacji pomiędzy rachunkami za gaz?

Magnes save-the-date

… jeśli będzie ładny i z Waszym zdjęciem – gwarantuję, że każdy obdarowany chętnie go zatrzyma – niekoniecznie na lodówce, poręczny format zmieści się do portfela lub albumu ze zdjęciami. Zanim zdecydujecie się na magnes, sprawdźcie, kto i za jaką cenę może Wam go przygotować. Przejrzyjcie też gotowe projekty w internecie (polecam serwisy z USA), poszukajcie inspiracji. Im prościej, tym lepiej szczególnie, jeśli magnes ma być nieduży (te, które projektowałam, miały nie więcej niż 5 cm x 5 cm). Pamiętajcie, że zdjęcie użyte do projektu powinno spełniać pewne wymogi: duża rozdzielczość (czyli 150-300 dpi), w miarę duży kontrast, bliski kadr Waszych twarzy i proste tło (bez szczegółów typu telewizor, papuga w klatce, wzorzysta tapeta). Jeśli macie program graficzny typu Photoshop czy Corel, spróbujcie zrobić projekt sami, pamiętając o próbnym wydruku (kolory na monitorze różnią się od tych w druku). Firmy robiące magnesy w małym nakładzie znajdziecie na serwisach aukcyjnych.

Zakładki save-the-date

… to opcja dla uzdolnionych manualnie, bo możecie przygotować je sami – przygotowujecie kartoniki o długości ok. 25 cm i szerokości zakładki do książek (może być dowolny wydłużony kształt – prostokąt, krawat, proporczyk itp), na końcu wycinacie dziurkaczem kółko, przez które przewlekacie ozdobną tasiemkę; drukujecie dowolny tekst na podłużnych kawałkach papieru i naklejacie na zakładki – voila!

Inne save-the-date

… czyli, jeśli chcecie zrobić duże wrażenie większym kosztem: bombki choinkowe z datą ślubu i Waszymi imionami (ale pamiętajcie, że powiszą do Trzech Króli, a potem trafią do pudełka!), kubki ceramiczne ze zdjęciem i tekstem, długopisy (najprościej zamówić w wyspecjalizowanych firmach produkujących prezenty reklamowe), kalendarze (z opcją cały rok na jednej stronie; główką kalendarza może być zdjęcie z sesji przedślubnej, a data ślubu zakreślona kółkiem na czerwono).

Nie polecam wysyłania powiadomień mailem – pamiętajcie o ślubnej etykiecie (o której będzie nieco więcej nieco później – stay tuned!).

Do dzieła!

magnes po środku: www.celebracje.pl

pozostałe save-the-date: Little Gems Weddings Stacy’s Creations Cards by Beach Combers Especially Made

Reklamy

Jeden komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s